متاسفانه مدتی است که در مناطقی از ایران با شروع بارندگی های شدید سیل راه میافتد .

 

 

یک وقت میگفتند که شمال سیل نمیاید چون زمینش شنی و طیبعتش جنگلی است . و جنوب سیل میآید چون خاکش رسی است و نفوذ ناپذیر .

حالا دیگه فرق ندارد جنوب باشی یا شمال ، سیل دنبالت میاد . هنوز مدیریت بحران فکری واسه حجم سنگین بارش ها که در ارتباط با پدیده النینو ست نکرده .

زمانی در شمال بارش های سنگین هیچ خسارتی به اموال و دارایی های مردم و مزارع نمیزد و شمالی ها با این هوا خو کرده بودند . اما حالا با یک بارون شدید سیل ویرانگر همه چیز رو نابود میکند و مدیریت بحران  را همیشه غافلگیر .

چرا چون جنگلهای شمال در حال نابودی است ، یک زمانی قطع درختان جنگلی واسه میز و تخت و کمد  و کاغذ سازی بود اما حالا وقتی در جاده میروی شمال ، میبینی منازل تا ارتفاعات و قلل تپه ها و کوهها ساخته شده و این لازمه از بین بردن درختان جنگل برای ساختن ویلا های بزرگ و جاده ارتباطی است .

و این بعنی وقتی بارون میاد ، دیگر بر شاخه های درختان و برگ های جنگلی نمیخورد تا سرعت حرکتش آهسته شود . بلکه مستقیم بر زمین عریان جنگلهای بی درخت خورده و به سرعت خود را به منازل و باغات مردم میرساند و تلفات هولناک و خسارات تریلیون تومنی  وارد میکند .

در جنوب سد ها ساخته شده تا حجم آب بارون و برف ریخته شده در بالا دست رو در پشت خود ذخیره کنند و بعد با هدایت به پایین دست در بهار و تابستان آب به مزارع برسانند ولی چون لایروبی نشدند، حجم آب بارش سنگین سریع به تاج سد میرسد و باید دریچه را باز کرده تا سد آسیب نرسد و با این کار کشتزارهای پایین دست به نابودی کشیده میشوند .

باید سدها و رودخانه ها و انهار لایروبی شوند و جای درختان قطع شده جنگلی میلیونها درخت کاشت . تا شمالِ بی سیل ، بی سیل شود .

مدیریت بحران باید از جلسات میوه خوری و چای و نسکافه و تعریف و تمجید از اقدامات در خور هم !

دست بردارند و واقعاً به برنامه ریزی و اقدامات پیشگیرانه بپردازند . و از زیر بار مسئولیت در رفتن ، سرباز زنند . و در صورت لزوم با قوه قهریه با آنها برخورد شود تا  باران این نعمت الهی به غذاب زمینی تبدیل نشود . 

 

منبع : ستاره شرق |سیل شمال و جنوب و مدیریت بحران
برچسب ها : شمال ,درختان ,مدیریت ,جنگلی ,جنوب ,بارون ,مدیریت بحران